0921-734-5800
musavi.alireza@gmail.com
همین امروز تماس بگیرید
ورود به سایت ثبت نام در سایت
فن وب و اینترنت > دوره > PHP > متد برنامه نویسی MVC

متد برنامه نویسی MVC

این مدل برای برنامه نویسی پلاگین های بزرگ و سیستم های بزرگ طراحی شده و کلا یک نوع معماری برای برنامه نویسی می باشد که از سه جزء اصلی تشکیل شده است : Model , View , Controller  .  مدل MVC برنامه ما را به سه بخش مذکور میشکند و به همین دلیل برنامه قابل استفاده و مرتب خواهد بود . مزایای استفاده از این روش :

  • سادگی در بارگذاری Components , Libraries , Helpers , Models
  • ساختار کد زیبا  بسیار flexible برای توسعه و نوشتن بخش View
  • بهترین روش برای پشتیبانی از بانک اطلاعاتی
  • کاهش هزینه در بخش توسعه برنامه و کد نویسی
  • سادگی در استفاده
  • سادگی ارتباط با سایر Component ها
  • پشتیبانی از AJAX

بخش Model :

در این بخش تمامی کدهای که مسئول اطلاعات مربوط به برنامه و پشت سیستم هستند انجام می شود . به عنوان مثال فرض کنید برنامه ای ماشین حساب می خواهیم بنویسیم که می خواهد واحدها را به هم تبدیل کند . برای این منظور می توانیم کلیه فرمول ها را در این بخش تعریف کنیم تا در زمان ممکن از آنها استفاده کنیم . در نظر داشته باشید که مدل مسئول تعریف فرمول ها در این مثال است و فقط نتایج را برمی گرداند ، مدل مسئول نحوه نمایش اطلاعات در صفحه برای کاربر نیست این کارتوسط بخش view انجام می شود .

بخش View :

این بخش مسئول شکل دهی به اطلاعاتی است که توسط مدل ارائه می شود که در نهایت برای کاربر آماده می شود . بدیهی است که برای یک مدل بر اساس محل نمایش ، نوع اطلاعات و نوع درخواست ، ما می توانیم چندین طریقه نمایش داشته باشیم .

بخش Controller :

این بخش مسئول این است که چطور و چگونه به یک درخواست داده شده از سوی رویدادهای کاربر و برنامه پاسخ دهد . این کار را با هماهنگی بخش view  و model برای تهیه یک پاسخ مناسب انجام می دهد . به عنوان مثال می توان به کنترلر front controller اشاره کرد که مسئول هدایت تمامی درخواست ها به کنترلر مربوطه و بازگرداندن پاسخ صحیح است .

برای اینکه بتوانید تصویر درستی از این مدل داشته باشید به مثال زیر دقت کنید :

کاربر از برنامه می خواهد که به عنوان مثال مقدار وارد شده دما را از فارنهایت به سیلیسیون تبدیل کند . برای این منظور کاربر روی دگمه Submit کلیک می کند

در بخش controller متدی وجود دارد که action مرتبط با این رویداد را تشخیص داده و به آن پاسخ می دهد . در این بخش تمامی اطلاعات وارد شده گرفته می شود ، مرتب شده و سپس برای انجام محاسبه به بخش mdel داده می شود .

در بخش مدل متدی وجود دارد که فرمول محاسبه در آن تعریف شده است . این متد شناسائی و صدا زده می شود و سپس مقدار نهائی محاسبه شده به کنترلر بازگردانده می شود .

حالا نوبت نمایش نتیجه است . کنترلر است تصمیم می گیرد بر اساس اطلاعات داده شده باید نتیجه را چگونه به کاربر نمایش دهد . برای این منظور نتیجه به همراه نحوه نمایش رابرای بخش view  ارسال می کند . بخش view با اطلاعات گرفته شده صفحه مورد نظر را می سازد و آن را به کاربر نمایش می دهد .

جمع بندی :

معمولا برای ساخت یک برنامه با استفاده از این روش ما باید یک فایل Bootstrap درست کنیم . لطفا این فایل را با Bootstrap که از آن برای ساخت صفحه های سایت استفاده می کنیم اشتباه نکنید . یک فایل Bootstrap در واقع اولین فایلی است که در برنامه ما لود می شود و در واقع می تواندهمان index.html می باشد . عموما وظیفه این فایل این است که تشخیص دهد کاربر چه درخواستی دارد و این درخواست و تشخیص را از روی  URI ارسال شده انجام می دهد . در نظر داشته باشید همه درخواست ها در این روش باید به فایل Bootstrap ارسال شود لذا باید حتما فایل .httdaccess به روشی اصلاح گردد که تمامی درخواست ها از سایت به این فایل منتهی شود. بعد از لود شدن این فایل ، درخواست شناسائی شده ، پارامترها گرفته می شود و سپس مسیر یا Route مورد نیاز انتخاب می شود . مسیر باید به یک Controller ختم شود و این controller است که تصمیم می گیرد که چه model  یا View باید اجرا یا صدا زده شود . در یک برنامه ما می توانیم چندین Controller یا View  یا Model داشته باشیم . Laravel Framework یک نمونه کاملا بارز و مشخص از روش MVC است .

بر اساس متد MVC ، اصطلاحا برنامه هایی با نام Framework ساخته شده اند که هدف آنها توسعه زبان برنامه نویسی PHP است و هر کدام امکانات مشخص خود را ارائه می دهند از این نمونه می توان به Solar Framework , Symfony Framework , Zend Framework اشاره کرد . یکی از Framework های عالی و خوب در این زمینه Laravel است .

در این اسلاید توضیحاتی در مورد تکنیک MVC نوشته شده که امیدوارم مفید واقع شود .

350

این پست با کد 1523 در تاریخ ۹۷/۰۸/۲۸ توسط علیرضا نوشته شده است.

هیچ نظری در مورد این پست ثبت نشده است . شما اولین باشید .

دیدگاه خود را بنویسید

در نظر داشته باشید ایمیل شما نزد ما خصوصی می باشد .

برای نوشتن پیغام از هر گونه متنی می توانید استفاده کنید